Mina kui TANTSUJUHENDAJA
Valmistun juhendama TANTSIJAID
Kuidas end siis tantsijana arendan? Kuulun oktoobrist 2024 naisrahvatantsurühma Raabikud, võtan paar korda nädalas Irina Pähni juures hommikuse äratuse tantsutunde, jätkan 5-rütmi tantsimist.
Kuidas ma end juhendajana arendan? Jälgin ja õpin kogemustega teadjatelt. Sellegipoolest – TARK ON OMA loome-ALLIKASSE KÜSIMA MINNA.
Allpool mõned mõtted või emotsioonid, mis on tekkinud

JAANUAR. Soojalt ja turvaliselt. Oma näoliselt
Tantsuline äratus jaanuar. BFM Tallinna Ülikool. Kaks korda nädalas keskenduda oma kehale, selle omapärale ja tervikule. Meisterlik juhendaja Irina Pähn:
Kui lihased, kõõlused on pidevast pingeseisundist lühenenud või puntras
“… see on nagu kokku krutsitud riie. Kui lihaseid kõõluseid lõdvendada-pikendada, siis mahub sinna lahedasti see, mis sinna peab mahtuma, tegutsema ning toimima …”
25.jaanuar. Niiviisi siis… kuidas tunned end? Mhm? Tantsijana? Alustajana? Leia oma viis, meetod, väljenduslaad ja sirutusulatus
Ülesanded alustavale tantsijale (mina kui juhendaja)
• Leia ja kirjuta üles, mis on SINU kehal(e) iseloomulik olek(ud) / liigutus(ed) / välimus
• Nüüd kirjuta nende omaduste juurde mil viisil see on kaunis; huvitav; eriline; atraktiivne
• Leia igale omadusele KUNSTIPÄRANE väljendus 1) asendina, 2) liigutusena
Ülesanne alustavale tantsijale.
Loo tants “Tume seiklus heleda punktini” …
eks ole – mõistusega ei planeeri ega välja ei mõtle. Mine oma Allikasse ja tantsi sealt 🙂
Ülesanne alustavale tantsijale.
* Väljendu ülekäigurajal. Vabaduse väljakul. Enne tööpäeva algust / peale lõunat / laupäeva õhtul kella kolmveerand üheksa ajal. Erineva sotsiaalse staatusega, vanusega…
* aga magalarajoonis
* või Gonsiori-Laikmaa uuel ristmikul, mida saad diagonaalis ületada, kuid viimase neljandiku pead siiski jooksma
* aga mõtle ise …
—
* Või oled ritmikku ületav autojuht (autojuhid), kes arvab (arvavad), et on rooli taga anonüümne, kuid hoooopiski mitte!
* 4-5-6 autot peatuvad kesklinnas laupäeva õhtul kell üheksa sujuvalt, leebelt ja üheaegselt punase tule ees ning stardivad veidi energiat lisades. Nämma!
HELGI käed ei suuda võtta graatsilist asendit 5. positsioonis, tema liikumine on nurgeline ja segaduses.
Ta on VÄRSKENDAV KAOS korrapärases maailmas
Natalie Dessay’s performance in Offenbach’s Orpheus in the Underworld


Täna kell 19 Grzegorz ja Alicja Bral loeng “SONG OF THE GOAT” (Poola) EMTA Black boxis…
Song of the Goat Theatre ainulaadne treeningsüsteem põhineb Grzegorz Brali ja Song of the Goati näitlejate poolt välja töötatud näitlejakoordinatsiooni meetodil. See intensiivne näitlejatreening hõlmab muusikat, teksti, häält, keha ja kujutlusvõimet ning võimaldab näitlejatel oma rolle täielikult kehastada ning luua musikaalseid ja meelelise mõjuga etendusi….
Grzegorz on meisterlik nutu ja tragöödia looja. Vaimustav!
Mina, olles joonistamise juhendaja ja valmistudes tantsu juhendama, saan pakkuda vaid seda, mis ma ise olen.
Seda rõhutan ma üsa ainuliselt igale oma tunnist osavõtjale – saad edasi anda vaid seda, mis sinu enda Allikas on või milleks sa sündinud oled. See on ka ainus väärtus nii looja enda jaoks kui vaatajate-kuulajate-vastuvõtjate jaoks samuti.
Muusika sütitab mind poole pöörde pealt. Minu osa on pakkuda tasakaalu või siis põhja: kui kõik maruliselt liiguvad, püüdlevad, on kaoses, siis loon rahu ja seismist. Kui enamus seisab ja mediteerib, on minu vajadus protsess käima lükata.
Irina Pähn väljendab ennast niiii kujundlikult: “Kui lihased valutavad täna, või ka homme peale harjutusi, liiguta ja võimle edasi. See on nagu mööbli kasutaminegi – kui sa sahtlit edasi-tagasi liigutad – jäävad sellele su sõrmejäljed, ükskõik kui puhtad su käed ka ei oleks! Ega seepärast sa sahtlit veel kasutamata ei jäta – IKKA KASUTAD!”
ÜLESSE ja ALLA. Ma ei ole enam tantsuteatri juhtiv tantsija ega ka kordeballeti tagumine rida. Ma ei ole isegi lavakoristaja, vaid koristaja hall veeämber.


Mina kui KUNSTIÕPETAJA
Peegeldav joonistamine
Viin läbi Peegeldava joonistamise koolitusi nii interneti teel kui ka elavas suhtluses.
Õpetan joonistades oma Allikasse minemist ning isikupärase ja vaatajaid paeluva taiese kujundamist
Jagan Sinuga saladusi, mida ma olen iseendas kandnud juba 15 aastat.
Olen tänulik oma joonistuste ja ande eest, mis omal ajal tekitasid tunde, kuidas nad ikka nii head võivad olla!
Kasutan alateadvuslikku joonistamist ka enda isiksuse kaardistamiseks ja oma teekonnal esilekerkivatele küsimustele vastuse saamiseks
Olen joonistanud vastuseid ka teiste inimeste küsimustele nii eraseansidena kui ka festivalidel
- Sisemise tarkuse päevad – rahvusvaheline enesearendamise ja looduteraapia mess Tallinnas
- Südame Tarkuse Päevad – loodusteraapia, tervislikku eluviisi, loodust ja alternatiiv-meditsiini väärtustav festival Tartus
- Kolmanda Silma Festival – Tasakaalu-, energia- ja inspiratsioonipäevad Tallinnas
Olnud moderaatoriks eneseabi foorumis, juhendanud mitmeid peegeldava joonistamise enesearengu gruppe
Kunstniku leivatöö
2019. aasta. Pühapäeva hommikupoolik ehitus- ja kodutarvete poe kassapidajana. Kliendid on veel puhanud ja jutukad.
“Teie peaksite vist pigem õpetaja, kui õpilane olema,” ütles mulle üks selgete silmadega meesklient. Mu ametisildil seisab tõesti märge “Õpilane”. Pobisesin segaduses, et inimene õpib kogu elu.
Mind jäi see ütlus ebameeldivalt häirima, kuni tundsin ära oma Jokkeri: see on spontaanne vihje mulle – peaksin õpetama hakkama!
Tagasiside
Sõbranna: “Nii, kuidas sina joonistad näidisena ette – nii ei suuda mina küll joonistada”
“Point seisneb selles,” vastasin “et mina vaatan omi joonistusi sama pilguga – kuidas nad nii head võivad olla? Kas need on tõesti minu käe seest (spontaanselt) tulnud!”
Võtsin neil päevil osa kolleegi joonistamise koolitusest. Huvi tundes, kuidas teised kunstnikud omi joonistusi paberile saavad ja kuidas teised koolitajad õpetust edasi annavad.
Sain teada: Koolitaja nagu kunstnikki on sõnumi edasiandja. Seda saab mitmel viisil teha, kuid sõnum on igal ühel erinev (minu arvamist mööda loe: inimese ülesanne elus on erinev)
Viimane möödunud koolitus
Joonista omale LOGO!

Kai Karolini disaini näited logomärkidest













Juhendaja:
Kai Karolin on lõpetanud Tallinna Ülikooli kunstiõpetaja erialal ning läbinud graafilise disaineri õpingud Eesti Kunstiakadeemias. Eesti Vabagraaikute Ühenduse liige aastast 2010. On aktiivselt tegutsev vabakutseline kunstnik ja Peegeldava joonistamise koolitaja
Kunstnik endast:
Olen üllitanud üle 500 graafilise lehe või joonistuse. Kirjutanud ja kujundanud oma joonistajaks kujunemisest raamatu „Kaie joonistused. Kaie’s drawings”
Alates 50. eluaastast avaldus mul aasta jooksul joonistamise anne. Joonistan „peast” nii figuuridena kui abstraktselt muljeid, emotsioone, õppimisi, sõnumeid jm. Sinnani ma seda ei suutnud. See anne on mul kui teiselt inimeselt üle hüpanud. Imetlesin tookord kunstniku oskust peast joonistada selliselt, et joonistusel võib tunda faktuuri, maitset ja lõhna. Kui minule on see anne üle hüpanud, siis saan selle ka teistele üle hüpatada!
Kunstniku väljenduse sisu e siis Allika sisu täieneb elukogemustega ja tähelepanekutega ümbritsevast. Seepärast olen töötanud palgatööna väga paljudes ja erinevates valdkondades, suhelnud erinevate inimestega.
Täidan omaenda Allikat:
Olen multitegutseja: joonistan, kujundan graafilisi lehti, tantsin vabatantse, laulan Kunstnike Liidu segakooris ning tantsin rahvatantsu kollektiivis Raabikud. Kirjutan raamatuid ja luuletan. Olen kutseline loodusterapeut-massöör. Õpin
www.peegeldaja.ee * kaie.karolin@gmail.com * Tel 56217159
Koolitusel osalenute joonistamise sisu ja kunstiväljenduse tase areneb hüppeliselt.
Peegeldava joonistamise veebikursus "Figuur-Figuur"
Siin meenutusi ühelt möödunud koolituselt. Allpool koolituse läbinud osavõtja viimane kodutöö.
Koolitusele oli oodatud kõik kunstist huvitatud inimesed. Nii kunstnikud, kui ka hobi korras joonistajad.
Koolituse käigus õpiti looma figuure usaldades enda alateadvusliku Allikat. Õpiti väljendama ennast ainult endale omasel viisil ja oldi võimeline joonistama inimese- ja loomafiguure ilma modelli abita.
Allpool veel üks näidis kodutöödest
Näiteid Mariti joonistustest
Allpool näitena Mariti joonistuste areng tunnis ja tema illustratsioonid oma kirjutatud ja kirjastatud raamatule “Kirjutades vabaks”






2023. aasta talvine koolitus:
